Wymiana polsko-czeska 2017r.

W dniach 31.05.- 02.06.2017r. odbyła się kolejna szkolna międzynarodowa wymiana. Uczniowie z klas IV- V SP oraz 1-2 gim. wraz z opiekunami z Zespołu Szkół im. Piastów Śląskich w Szczepanowie odwiedzili szkołę „w czeskim Szczepanowie” –   Základní Škola Štěpánov k. Olomouci.

Pierwszego dnia pobytu Polacy i Czesi  integrowali się bawiąc i grając, podziwiali szkołę, zwiedzali miejscowość, a wieczorem przy ognisku śpiewali, rozmawiali ( miłym akcentem okazały się  też odwiedziny byłych uczniów czeskiej szkoły, którzy brali udział w początkowych wymianach).

Kolejnego dnia całą grupą wybraliśmy się do ZOO w Olomouc, gdzie największą atrakcją okazało się wejście na wieżę widokową. Po południu wszystkie dziewczyny były zajęte wspólnym przygotowywaniem się na wieczorną dyskotekę, na której Polacy i Czesi uczyli się nawzajem różnych tańców. Po długim i pełnym atrakcji dniu czeska młodzież przygotowała nocne zabawy w budynku szkolnym- wrażeń nie było końca…

W ostatnim dniu pobytu czeskie dzieci i ich opiekunowie oprowadzili nas po starej części miasta Olomouc- opowiadali nam historię zabytków, ciekawostki i anegdoty związane z miastem.

Pobyt w Štěpánov był niezapomnianym doświadczeniem. Dzieci nawiązały nowe znajomości i pogłębiły już istniejące, poznały funkcjonowanie czeskiej szkoły i zwiedziły wiele miejsc.

Na pożegnanie dzieci wymieniły się upominkami i uściskami.

Dyrekcja ZS i uczestnicy wymiany serdecznie dziękują za współorganizację wyjazdu do Czech -Burmistrzowi Gminy, Pracownikom Wydziału Promocji, Dyrektorowi  Muzeum w Środzie Śląskiej  oraz zaangażowanym Rodzicom.

eg,ds