Szkoła Podstawowa w Szczepanowie

Pola Nadziei 2010/2011



             POLA NADZIEI 2010/2011                         

Klasa 2 Gimnazjum Zespołu Szkół im. Piastów Śląskich w Szczepanowie, w ramach edukacyjnego projektu szkolnego, przystąpiła do międzynarodowego programu realizowanego przez hospicja – „Pola Nadziei”, polegającego na sadzeniu żonkili jesienią, które wiosną na różnych kwestach będą rozdawane. Zadaniem programu jest nie tylko pozyskiwanie pieniędzy na rzecz hospicjum, ale także propagowanie bezinteresownej pomocy, szarzenie idei hospicyjnej, uwrażliwianie innych, zwłaszcza młodzież, przypominając o chorych i cierpiących.

    Nawiązano współpracę z panią Beatą Hernik-Janiszewską przedstawicielem Fundacji Wrocławskiego Hospicjum Dla Dzieci i głównym koordynatorem akcji. Nasz szkolny projekt był realizowany od października 2010r. do maja 2011r., a jego koordynatorem  była wychowawca klasy 2gimnazjum-Elżbieta Godawa.

   Do tych  szlachetnych działań  udało nam się przyłączyć się również innych uczniów  oraz nauczycieli z naszego gimnazjum i szkoły podstawowej . Swojego wsparcia udzielili nam też : Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich, Rada Rodziców przy Zespole Szkół oraz parafianie ze Szczepanowa. Nasze działania objęte zostały patronatem medialnym  przez redakcję czasopisma  średzkiego  Roland.

    W nasz szkolny projekt edukacyjny Szczepanowskie Pola Nadziei  zaangażowała się cała druga klasa gimnazjum. Projekt był wielozadaniowy i wieloetapowy. Był tak przygotowany, aby każdy z uczniów mógł się wykazać  swoimi umiejętnościami, rozwijać je i wzbogacać o nowe doświadczenia.

   Realizacja zadań:

  • Na początku października uczniowie przygotowali z trawnika szkolnego klomb i sobotę, 16.10.2011 obsadziliśmy  żonkilami w Szczepanowie dwa Pola Nadziei ( przy szkole i przy kościele). Udało nam się pozyskać ok. 550. cebulek żonkili od prywatnych sponsorów ze Szczepanowa. Dzięki odpowiedniemu nagłośnieniu akcji przez uczniów (plakaty, zaproszenia, ogłoszenia), chętnych do sadzenia kwiatów nie brakowało: zaangażowali się uczniowie, nauczyciele, rodzice i mieszkańcy Szczepanowa, a nawet przedstawiciele fundacji. Uroczystość obsadzania zakończono ogniskiem z poczęstunkiem zorganizowanym przez sołtysa Zbigniewa Bilińskiego.  W tej popołudniowej  przyjemnej atmosferze uczniowie podsumowali pierwsze działania. Panie z fundacji opowiedziały uczniom o pracy na rzecz chorych dzieci, o zasadach działania hospicjum, a także o  idei programu Pola nadziei
  •  Uczniowie i Koło Gospodyń Wiejskich ze Szczepanowa w pozyskiwaniu funduszy zorganizowało andrzejkową zabawę, na której kwestowano do hospicyjnych puszek.  
  • Kolejnym z etapów  projektu była mikołajkowa zbiórka pieniędzy na rzecz Fundacji Wrocławskiego Hospicjum Dla Dzieci.  Uczniowie wraz z opiekunami odwiedzali okoliczne firmy w celu propagowania idei pomocy hospicjum dla dzieci i zapraszali do  współpracy.  W lokalnych mediach również nagłośnili akcję. Zainteresowanie było naprawdę duże, a dzięki hojności darczyńców oraz ogromnemu zaangażowaniu uczniów, nauczycieli i rodziców udało się zebrać dość sporą kwotę. Pieniądze zostały przekazane podczas wieczornej bożonarodzeniowej uroczystości.  Za część tej sumy kupiono również sprzęt rehabilitacyjny dla  jednego z uczniów naszej szkoły. Na zakończenie tego etapu działań uczniowie przygotowali piękne własnoręczne podziękowania i osobiście wraz z opiekunem jeździli do okolicznych firm i instytucji składając wyrazy wdzięczności.
  • Następnym naszym działaniem było zachęcanie przez uczniów klasy 2 gimnazjum do przekazywania 1% podatku na rzecz Fundacji Wrocławskiego Hospicjum Dla Dzieci. Część uczniów nawiązała w tym celu współpracę z biblioteką publiczną biblioteką w Środzie Śląskiej oraz filią w Szczepanowie i krzewiła wśród czytelników idee hospicjum oraz rozdawała ulotki jako zakładki do książek. dzieci.
  • Przy wsparciu nauczyciela uczniowie przygotowali się do warsztatów przeprowadzonych  25 marca 2011r. przez  wolontariuszy  wrocławskiego hospicjum dla dzieci. Na tych warsztatach uczniowie poznali zasady wolontariatu, wypracowali cechy dobrego wolontariusza dowiedzieli się o potrzebach chorych,  o sposobach niesienia pomocy i o satysfakcji, jaką daje wolontariat. 
  • Wewnętrzne szkolne warsztaty zorganizowane przez uczniów klasy drugiej gimnazjum dla młodszych  uczniów, które będą miały na celu uwrażliwianie dzieci i młodzieży na potrzeby chorych, samotnych, niepełnosprawnych.
  • 6 kwietnia 2011 odbyły się w naszej szkole zebrania dla rodziców, które zostały poprzedzone wielkopostnym przedstawieniem  Twarze z chusty Weroniki (cel przedstawienia: szerzenie idei pomocy ludziom chorym), przygotowanym przez uczniów klasy drugiej.  Przedstawienie zakończyło się prezentacją multimedialną eksponującą projektowe działania uczniów oraz ukazującą potrzeby hospicjum. Na tych zebraniach rodzice otrzymali specjalne zaproszenia z informacjami o przedstawieniu i kweście. Uczniowie przygotowali  również kwestę, a za dobre serca darczyńcy otrzymali żonkile z naszych Pól Nadziei.
  • Kwestowaliśmy też po niedzielnych mszach w dn. 10 kwietnia 2011r. oraz 17 kwietnia 2011r. przy naszych okolicznych kościołach. Śp. Ks. Ryszard Cyman- proboszcz parafii w Szczepanowie wspierał  projektowe zadania naszych uczniów (owocem czego jest drugie Pole Nadziei przy kościele), aktualny  proboszcz kontynuuje te działania .

W naszym projekcie byli też uczniowie odpowiedzialni za systematyczne dokumentowanie działań całego projektu (stworzyli galerię zdjęć, prezentacje multimedialne, pisali artykuły do prasy lokalnej, do kroniki), a także za promowanie ich na terenie szkoły i w regionie.

   Uczniowie są usatysfakcjonowani.  Realizacja zadań przebiegała zgodnie z założeniami. Wciąż rodzą się nowe pomysły. W przyszłym roku szkolnym uczniowie chcą przekazać projekt obecnej i bardzo chętnej klasie pierwszej gimnazjum, a sami zająć się wolontariatem szkolnym. Dzięki odpowiedniej promocji w regionie, nasz edukacyjny projekt szkolny ma znamiona projektu lokalnego.

Artykuły