Explorapark Wałbrzychg

6 listopada 2019r. uczniowie z klas szóstych i ósmej pojechali na szkolną wycieczkę do Wałbrzycha i Kłodzka. Celem wyjazdu był udział w warsztatach edukacyjnych w Exploraparku i zwiedzanie Twierdzy Kłodzko.
 Podczas zajęć praktycznych W Exploraparku uczniowie poznali regułę złotego podziału i jej wykorzystanie w malarstwie, rzeźbie i architekturze. Przeanalizowali wybrane obrazy pod kątem zgodności z zasadą perspektywy linearnej. Obserwowali dzieła, których głównym atutem jest ich symetria. Dowiedzieli się, jak matematyczne pojęcia zainspirowały malarzy. Oglądali też konstrukcje geometryczne, dzięki którym powstają ciekawe elementy dekoracyjne.
  Uczniowie zapoznali się również z pojęciem fraktala z jednej strony jako geometrycznej figury samopodobnej, z drugiej jako algorytmu powtarzających się czynności. Wybierali się w filmową podróż do wnętrza fraktala Mandelbrota. Wspólnie z animatorem przeanalizowali długość krzywej Kocha, pole trójkąta Sierpińskiego i objętość kostki Mengera. Na przykładzie drzewa pitagorejskiego obserwowali jak drobne modyfikacje w algorytmie tworzenia fraktala wpływają na zmianę jego kształtu. Wskazywali też przykłady fraktali, które występują wokół nas.
  Warsztaty w Exploraparku dotyczyły też ciągu liczb, zwanym ciągiem Fibonacciego, którego regułę odnajdujemy w budowie wielu wytworów natury. Uczniowie przeanalizowali budowę niektórych kwiatów, owoców i liści pod kątem zgodności ich budowy z regułą ciągu. Młodzież oglądała również budowę plastra miodu i dowiedziała się - Skąd pszczoły wiedziały, że ich komórka powinna być częścią dwunastościanu rombowego? oraz film o związkach między matematyką, a logiką budowy świata przyrody.
  Nasi uczniowie powtórzyli też wiadomości dotyczące klasyfikacji geometrycznych pokryć płaszczyzny. Przeanalizowali wszystkie rodzaje mozaik Platona i Archimedesa, a także mozaik do nich bliźniaczych. Zapoznali się z konstrukcją niektórych ornamentów mozaikowych oraz mozaik w różnych obiektach historycznych.
 Zajęcia w Exploraparku okazały się świetna lekcją. Uczniowie mieli okazję zdobyć wiedzę poprzez zabawę i doświadczenie. Przez całe warsztaty towarzyszył nam świetny humor.