Jak pracować z dzieckiem z dysleksją.

• Pamiętaj, że uczniowie z dysleksją to uczniowie wymagający, dlatego:

Powtarzaj! Powtarzaj! I jeszcze raz powtarzaj!

• Pamiętaj, że dla dziecka z dysleksją przyswojenie zasad poprawnej pisowni czy umiejętności czytania to nie lada wyczyn i nie oczekuj wyników równych dzieciom wolnym od dysleksji. Nie trać cierpliwości i nagradzaj najmniejsze nawet sukcesy.

Stosuj różnorodne techniki

• Ciężka praca szybko męczy, ale może być atrakcyjna, gdy jest różnorodna. Gdy widzisz że dana metoda nie przynosi efektów, lub dziecko się po prostu nudzi zmień ją. Stosuj krótkie ćwiczenia i często zmieniaj techniki.

Baw się razem ze swoimi dzieckiem

• Dzieci najchętniej uczą się przez zabawę. Organizuj czas zajęć tak by móc się z dziećmi produktywnie pobawić.

Traktuj dziecko indywidualnie

• Każda osoba z dysleksją jest inna! Ma inne tempo uczenia i inne możliwości. Różni się też pod względem nasilenia dysleksji.

Motywuj i pomagaj swojemu dziecku skoncentrować się

• Obserwuj poziom energii, jeśli widzisz zmęczenie lub znużenie stosuj przerwy, za wysiłek wyznaczaj nagrody.

Podkreślaj silne strony dziecka i na nich opieraj się w pracy

• Odpowiednia diagnoza to podstawa! Sprawdzaj, na co stać twoje dziecko i dostosuj ćwiczenia, zadania tak by wykorzystać jego silne strony i możliwości. Dopiero, gdy osiągnie postęp, wprowadzaj trudniejsze zadania by nie stracić jego motywacji.

Stosuj krótkie, jasne polecenia i wyjaśnienia

• Niezrozumiałe polecenie może zepsuć całą pracę, zawsze upewnij się, że dziecko zrozumiało polecenie. Porażka zniechęca do pracy, unikaj poleceń, przez które dzieci mogą źle wykonać zadanie.

Stwarzaj swojemu dziecku okazję do tego, aby mogło uczyć się praktycznie, w działaniu

• Proponuj kreatywne zadania np. scenki, tworzenie plakatów, angażuj ich do wspólnego tworzenia pomocy dydaktycznych, na których później będziecie mogli razem pracować.

Wymagaj od dziecka z dysleksją

• Ale pamiętaj żeby te wymagania dostosowane były  do jego możliwości i ograniczeń!

Najważniejsze: Zawsze głośno chwal, a błędy wytykaj po cichu.

Przydatny link:       JAK ROZMAWIAĆ Z DZIEĆMI O ZAGROŻENIACH