Boks na rowery

Sprawozdanie z realizacji projektu „Dobre uczynki wracają…”

w Zespole Szkół im. Piastów Śląskich w Szczepanowie

(budowa boksu na rowery)

W październiku 2013r. rodzic jednego z uczniów zaproponował opiekunom samorządu uczniowskiego udział w akcji firmy Coca- Cola „Wolontariat po radosnej stronie życia”.

Po analizie potrzeb naszych wychowanków powstał projekt „Dobre uczynki wracają”.  Uczniowie naszej szkoły są empatyczni i chętnie angażują się w lokalne projekty społeczne oraz akcje charytatywne, dlatego im również można okazać pomoc- niech dobre uczynki do tych młodych ludzi wracają. Taka była geneza nazwy projektu.

Ustalono, iż priorytetem było stworzenie nowego boksu na rowery dla uczniów, gdyż dotychczasowy nie spełniał oczekiwań dzieci oraz rodziców. Ważnym aspektem w sprawie było również to, iż uczniowie do szkoły dojeżdżają autobusami kursowymi, na które czasami muszą długo oczekiwać i z tego względu przy sprzyjającej pogodzie wybierają dojazd do szkoły rowerem.

Po wstępnym rekonesansie ustalono kosztorys nowego boksu na rowery i zwerbowano wolontariuszy z firmy. Już na początku przedsięwzięcia kosztorys uległ nieznacznej zmianie. Zamiast zakupu planowanej kostki skorzystano z pomocy i oferty Sołtysa, który wsparł inicjatywę i z pomocą rodziców przygotował pod boks teren, utwardził go i przekazał dyrekcji szkoły płyty chodnikowe. Tu warto podkreślić, iż realizowany projekt zainicjował do wspólnego działania wielu ludzi, którzy przyłączyli się do pomocy. Po przygotowaniu terenu kolejnym etapem było wmurowanie przez wolontariuszy słupów ogrodzeniowych i wyłożenie płyt. Następnie zamontowano panele ogrodzeniowe, oraz szeroką bramkę. W ostatniej fazie prac ustawiono stojaki na rowery.

Dzięki finansowemu wsparciu ze strony firmy Coca-Cola oraz wolontariuszom przy Zespole Szkół w Szczepanowie powstał spełniający oczekiwania boks, w którym uczniowie szkoły mogą bezpiecznie zostawiać swoje rowery. Boks ma odpowiednią lokalizację, jest obszerny- 50m2, wyłożony płytkami, ma wystarczającą ilość miejsc na rowery (54 miejsc w stojakach i dodatkowo około 30. miejsc wolnostojących).

Realizacja projektu trwała trzy tygodnie. 20 listopada2012r. odbyło się uroczyste otwarcie boksu.

Młodzi rowerzyści z Zespołu Szkół są bardzo wdzięczni za boks, a jednocześnie za krzewienie idei, że dobre uczynki jednak wracają. Warto pomagać innym…

E.N.